salmandi4

متخصص بیماری های عفونی:۲۰ درصد مبتلایان به زونا سالمندان هستند

متخصص بیماری های عفونی:۲۰ درصد مبتلایان به زونا سالمندان هستند.متخصص بیماری های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: زونا از شایعترین بیماری هایی است که سالمندان در معرض ابتلا به آن قرار دارند.محمد کبریایی افزود: زونا عفونت ویروسی است که به آبله مرغان بالغین شهرت دارد و عامل مولد این بیماری شبیه

ویروس آبله ‌مرغان است.استاد دانشگاهعلوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت:زونا معمولا در افرادی بروز می کند که سابقه ابتلا به این بیماری را در سال ‌های گذشته داشته یا اینکه ویروس زونا به‌ صورت نهفته در بدن آنها مانده است. زونا به صورت تاول ‌های کوچک در بدن ظاهر می شود و با درد و سوزش همراه است.

کبریایی اختلالات خواب،‌ کاهش اشتهایی، خستگی مزمن، اختلالات حافظه و تاثیر سطح کیفیت زندگی را از عوارض بیماری زونا بیان کرد و اظهار داشت: ابتلا به زونا باعث می شود کارهای معمول روزمره مانند لباس پوشیدن یا خرید کردن برای فرد مشکل و حتی غیر ممکن شود و اضطراب و افسردگی ناشی از آن فرد را به انزوای اجتماعی می کشاند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در ۱۵ درصد موارد، سالمندان پس از گذشت یک سال از درمان بیماری، از دردهای ناشی از زونا رنج می برند، تاکید کرد: اگر دوره درمان زونا دیر آغاز شود، محل تاول‌ها ممکن است تا آخر عمر باقی بماند و درد آن تا مدت‌ها فرد را آزار دهد.

به گفته کبریایی، این بیماری مسری است اما مانند آبله مرغان از طریق تنفس منتقل نمی‌شود بلکه با لمس تاول‌ها قابلیت سرایت دارد و احتمال بروز زونا در افرادی که آبله مرغان نگرفته‌اند، بسیار ناچیز است.

وی افزود: زونا قابل انتقال به کودکان نیست و آگاهی داشتن از علائم اولیه بیماری زونا به خصوص در فصل زمستان حائز اهمیت است.

منبع: ایرنا

برچسب هااستاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی,زونا,سالمندانِ,عفونت ویروسی,متخصص بیماری های عفونی

نمایش تعداد مطالب
337094
© 2017 انجمن علمی سالمندشناسی و طب سالمندی. All Rights Reserved.

Please publish modules in offcanvas position.